Wstecz

Ubezpieczenie OC pilota drona – dlaczego jest ważne?

Wraz z rosnącą popularnością dronów, coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę z nimi. Jednak warto pamiętać o zwiększaniu świadomości na temat ryzyk związanych z ich użytkowaniem. Drony, pomimo swoich atrakcyjnych możliwości, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla innych osób oraz mienia.

Dlatego też warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia OC pilota drona, które może zapewnić ochronę w przypadku wyrządzonych szkód. Takie ubezpieczenie jest szczególnie ważne, gdy używamy dronów w miejscach publicznych, gdzie ryzyko potencjalnych incydentów jest wyższe.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w styczniu 2024 roku w Polsce było zarejestrowanych 223 349 operatorów SBSP. Obecne przepisy nie nakładają obowiązku posiadania OC dla operatorów mniejszych dronów, jednak zgodnie z zaleceniami ULC każdy operator powinien posiadać takie ubezpieczenie. Ogranicza to problemy i obowiązek ponoszenia kosztów ewentualnych szkód w razie wypadku lub awarii drona.

Ubezpieczenie OC pilota drona może obejmować loty w kategorii otwartej (czyli odbywające się w zasięgu wzroku i do wysokości 120 m) oraz w kategorii szczególnej (która wymaga zgody lub złożenia deklaracji w ULC). Zakres ubezpieczenia obejmuje uszkodzenia przedmiotów oraz szkody wyrządzone osobom.

Dzięki ubezpieczeniu OC pilota drona można zabezpieczyć się przed potencjalnymi konsekwencjami związanymi z użytkowaniem dronów, zarówno dla siebie, jak i dla innych osób i mienia. Warto więc zastanowić się nad wykupieniem takiego ubezpieczenia, aby cieszyć się lotami dronem bez dodatkowego stresu i obaw.↓